İlko İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş

Türk ilaç endüstrisinde 50 yılı aşkın bir birikimin bugünkü temsilcisi...

Sağlığınız için
araştırıyoruz ve geliştiriyoruz.

Selçuklu Holding'in bünyesinde, ilk iştigal konusu olan ilaç sanayinde uzun yıllara dayanan tecrübenin ışığında 2009 yılında yeni bir yatırımla ulusal ve uluslararası pazarda yer almak üzere İLKO İlaç San. ve Tic. A.Ş. adıyla yeni bir yatırıma başlanmıştır.

İlaç sektöründe etkin olabilmek için en önemli iki unsurun güçlü Ar-Ge ve güçlü üretim imkânına sahip olmak ilkesinden hareketle Konya’da kurduğu İLKO İlaç Üretim Tesisleri, , Anadolu’ya yapılan en büyük ilaç üretim yatırımı olma özelliği taşımaktadır. 250.000 m²'lik arazi üzerine inşa edilen tesis 25.000 m² kapalı alana sahiptir. Ana tesisin üretim kapasitesi senede 120 milyon kutu üretime göre planlanmıştır.

Kurulduğu günden beri Ar-Ge’ye büyük önem veren ve kaynak ayıran İLKO İlaç, bu konudaki çalışmalarını ise 2009 yılında Hacettepe Üniversitesi Teknokent’inde kurduğu İLKO Araştırma ve Geliştirme Merkezi İLKO Argem’de sürdürmektedir. Ülkemizde Ar-Ge konusunda üniversite - sanayi işbirliği içinde alt yapı oluşturularak, Teknokent bünyesinde bu ölçekte yapılan öncü ve örnek bir Ar- Ge yatırımı olma özelliği taşıyan İLKO Argem 2.600 m² kapalı alana sahiptir.

2015 yılında da Teknopark İstanbul içerisinde İLKO ARGEM Biyoteknoloji Merkezi’nin kuruluşunu gerçekleştiren İLKO İlaç, biyoteknolojik ürünlerle ilgili Ar-Ge çalışmalarını bu merkezde sürdürmektedir. İLKO Argem Biyoteknoloji Merkezi; biyobenzer, biyoüstün ve yeni nesil ilaçların üretilmesine olanak sağlayacak altyapıda kurulmuştur.

Akut ve kronik tüm tedavi alanlarına yönelik hizmet vermek için gerekli altyapıya sahip İlko İlaç’ın portföyünde öncelikle santral ve periferik sinir sistemi hastalıkları, gastrointestinal sistem hastalıkları, Kardiyovasküler hastalıklar, antibiyotikler, astım, allerjik rinit ve ürtiker tedavisine yönelik ilaçlar bulunmaktadır.

2013 yılında Türkiye'de bir ilki gerçekleştiren İLKO İlaç, ülkemizi küresel ilaç endüstrisinin geleceği olarak gösterilen biyoteknolojik pazarın bir oyuncusu haline getirmek üzere adım atarak; Güney Kore menşeili biyoteknoloji firması Genexine ile ortak İLKOGEN firmasını kurdu. İLKOGEN, Türkiye'nin ilk biyoteknolojik ilaç araştırma - geliştirme, üretim ve uluslararası pazarlama yatırımı olma özelliğini taşımaktadır.

Diğer yandan İLKO olarak, sağlığı bir bütün olarak ele alan yaklaşımı çerçevesinde, oluşan yepyeni ihtiyaçlara doğru çözümler üretmek ve Tüketici Sağlığı alanına da farklı bir soluk getirmek üzere Wellcare markasını yarattı. Wellcare; Bebek Sağlığı, Sindirim Sağlığı, Probiyotikler, Alerji, Vitamin ve Mineral, Soğuk algınlığı ve Öksürük olmak üzere 6 farklı kategoride; sağlık otoritelerinden onaylı, inovatif, klinik etkinliği kanıtlanmış, bilimsel ve güvenilir, tamamlayıcı tedavi ürünleriyle; doğumdan itibaren yaşam döngüsünün her aşamasında, sağlık problemlerine çözüm sunmayı ve yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlamaktadır.

İLKO İlaç gerçekleştirdiği bütün üretim ve Ar- Ge yatırımlarıyla; ülkemizi küresel rekabette farklı bir konuma taşımayı hedeflemektedir.

Almesan
İlko
İlkogen
Selin Yapı
Mehtap
Costa
Sentez