Eğitim,Kültür ve Spor

KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK

MUSTAFA ÖNCEL İLKOKULU

Mustafa Öncel İlkokulu

İstanbul Ataşehir’de yapımı tamamlanarak Milli Eğitim Bakanlığı'na bağışlanan 58 derslikli Mustafa Öncel İlkokulu 2008-2009 döneminde eğitim-öğretime açılmıştır. Okulda, Fen laboratuvarı, bilişim teknolojileri sınıfı, revir, veli görüşme odası, spor salonu, konferans salonu, bale odası, yemekhane, halk oyunları odası, iş teknik odası ve kütüphane bulunmaktadır.

KAMER ÖNCEL MESLEKİ TEKNİK ANADOLU LİSESİ

Kamer Öncel Mesleki Teknik Anadolu Lisesi

Kocaeli Kartepe’de yaptırılan ve Milli Eğitim Bakanlığı'na bağışlanan Kamer Öncel Mesleki Teknik Anadolu Lisesi; müfredata uygun olarak yapılan ilk proje olma özelliği taşımaktadır. 16 dersliğin bulunduğu okulda ayrıca, aralarında biyoloji ve fen laboratuvarlarının da bulunduğu 7 tane laboratuvar, hemşirelik teknik atölyesi, anestezi ve reanimasyon teknik atölyesi, anatomi atölyesi, beden eğitimi salonu, 2 adet revir, kütüphane, acil sağlık hizmetleri, acil tıp teknisyenliği olmak üzere 5 adet atölye yer almaktadır.

MUSTAFA ÖNCEL KÜLTÜR VE SPOR KOMPLEKSİ

Mustafa Öncel Kültür ve Spor Kompleksi

Selçuklu Holding’in sosyal sorumluluk projeleri kapsamında İstanbul Sancaktepe’de yapımını gerçekleştirdiği ‘Mustafa Öncel Kültür ve Spor Kompleksi’ işlevsel olarak farklı alanlardaki gereksinimlere cevap verecek biçimde tasarlanmıştır.

Selçuklu Holding kurucusu merhum Mustafa Öncel'in anısını yaşatmak üzere hayata geçirilen kompleksin inşaatı Selin Yapı tarafından gerçekleştirilmiştir.

13.000 m² kapalı alana sahip Mustafa Öncel Kültür ve Spor Kompleksi, yedi ana bölümden oluşmaktadır. Eğitim alanı olarak ayrılan bölümde 7 derslik, bilgisayar odası ve kreş ile bunlara ait idari, sosyal ve hizmet mekânları bulunmaktadır.

Tesis içerisinde ayrıca 400 seyirci kapasiteli konferans salonu, 200 seyirci kapasiteli yarı olimpik yüzme havuzu, 800 seyirci kapasiteli çok amaçlı spor salonu, toplamda 400 m²’lik alana sahip iki adet fitness Salonu, 1600 m²’lik alana sahip 60 araçlık kapalı otoparkın yanı sıra 1800 m² kapalı depo alanı ile 320 m²’lik sığınak ve teknik alanlar mevcuttur.

KÜLTÜR HİZMETLERİ

Kültür Hizmetleri

Selçuklu Holding 2006 yılında yayımlanan ve tarihimizdeki kültür hamiliğinin en güzel örneğini taşıyan "Osmanlılar'da Sağlık" adlı eseri Türk kültür hayatına takdim etmiştir. Bu eser, tıp tarihi araştırmalarına çok ciddi katkılar sağlayacak bir çalışma niteliğindedir. Kitaptaki belge sayısı 1.500-2.000 arasındadır. Resmi kayıtlar, mahkeme hükümleri, vakfiyeler, fetvalar gibi belgelerin aynı kitapta neşredilmesiyle de eşine pek rastlanmayan bir çalışma ortaya çıkmıştır.

Diğer yandan Selçuklu Holding, kültür ve sanat hayatıyla ilgili hassasiyetini özellikle musikiye yönelik faaliyetleriyle daima canlı tutmaya özen göstermiş. 2005 yılında "Dünden Bugüne Aleaddin Yavaşça" albümünü, dört CD ile bir kitaptan oluşan zengin muhtevasıyla kültür ve sanat dünyamıza sunmuş, milli kültürümüz adına önemli bir faaliyete imza atmıştır. Kültür ve sanat hayatındaki faaliyetlerinden bir diğeri ise Nevzat Atlığ yönetiminde kaydedilmiş "Türk Musikisinden Seçmeler" isimli eserdir.

Holding, 2002 yılında Selçuk Üniversitesi'nde düzenlenmiş Mevlana Sempozyumunu desteklemiş ve bildirilerin yayınlanmasında sponsor olmuştur.

29 Kasım - 1 Aralık 1996 tarihlerinde ise İsmail Dede Efendi'yi anmak amacıyla Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda "Kuğunun Son Şarkısı" adlı bir konser düzenlenmiştir. Konserin kaynaklık ettiği ilhamın sonucunda Beşir Ayvazoğlu tarafından hazırlanan "Neyin Sırrı Hala Hasret" adlı kitabın yayınlanmasını da ayrıca desteklemiştir.

Türk kültür ve medeniyeti üzerine geniş ve anlamlı bir eser olan, "Türk Dünyası Kültür Atlası"nın hazırlanmasında da holding maddi ve manevi destek sağlamıştır.

Ayrıca, 18 bin kitabın yer aldığı büyük bir kütüphane ile çok büyük önem taşıyan tarihi fotoğraf ve belgeler arşivini de bünyesinde bulundurmaktadır.