Kurucumuz

“Mutlu olmak için yaşadığınız, çalıştığınız, barındığınız yerleri sevin.”

Ecz. Mustafa Öncel, Türkiye’nin ikinci nesil eczacılarından ve Türk İlaç Sanayinin kurucularındandır.

Selçuklu Holding Onursal Başkanı merhum Ecz. Mustafa Öncel, 1929 yılında Konya’nın Doğanbey nahiyesinde dünyaya geldi. İlköğrenimini Hâkimiyeti Milliye ilkokulunda, lise öğrenimini ise Konya Erkek Lisesi’nde tamamladı. 1953 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Eczacılık Okulu’ndan mezun oldu. Çalışma hayatına 1953 yılında Çankırı Devlet Hastanesi’nde eczacı olarak başladı.

Azmi, kararlılığı ve inancıyla 1956 yılında serbest meslek hayatına geçiş yapan Eczacı Mustafa Öncel, ilk eczanesini Isparta’nın Yalvaç ilçesinde açtı.

İlerleyen yıllarda doğduğu topraklara yatırım yapma aşkıyla Konya’ya döndü. İlk olarak Işık Eczanesi’ni açtı, daha sonra Büyük Eczane’yi kurarak eczacılık hayatına devam etti.

İleri görüşlü, hamleci ve yatırımcı bir kişiliğe sahipti. 60’lı yıllara gelindiğinde Ecz. Mustafa Öncel artık yatırımcı idi. Majistral ilaç üretimi, kariyerinde yeni bir sayfa açtı.

1973 yılından itibaren ilaç sanayine ismini yazdırdı. Yaptığı yatırımlar uluslararası ortaklıklara satış başarısıyla sonuçlandı.

Mustafa Öncel, çıtayı daha da yükseltti. Çok çalışarak ve çok üreterek insanlara faydalı olma fikrine hayatı boyunca sadık kaldı.

Çalışkan, üretken, cesur bir iş adamı olarak iş dünyasının öncüleri arasına katıldı. Gayret, emek, çaba ve ileri görüşü, Holding’in temelleri oldu. Selçuklu Holding’i 1997 yılında kurdu.

İLKO İlaç, İlkogen, Mehtap Mutfak Eşyaları, Almesan Alüminyum, Sentez Grup, Selin Yapı, Costa Spor ve Sağlık ile Penta’dan oluşan 8 iştiraki ile Holding, iş dünyasının seçkin kurumlarından birine dönüştü. Mustafa Öncel’e göre en büyük yatırım insandı. İş dünyasından aldığını topluma vermeyi düstur edindi. Her zaman sosyal sorumluluk projelerinin içerisinde oldu.

Milli Kültür eserlerinin korunması ve gelecek nesillere aktarılmasında büyük rol oynadı.

İmkânı olmayan, yetenekli binlerce öğrenciye karşılıksız burslar verdi. Burslar, halen Mustafa Öncel Eğitim Kültür Araştırma ve Yardımlaşma Vakfı çatısı altında devam etmektedir.

Merhum Mustafa Öncel aynı zamanda sosyal bir girişimciydi. Farklı vakıf ve derneklerde kurucu, üye, yönetici olarak görevler üstlendi.

Merhum Mustafa Öncel’in kaleminden İş Arkadaşları ve İş Dünyasına Mesajlar;

1953 senesinden beri ülkeme hizmet etmek, istihdam yaratmak amacıyla var gücümle çalıştım. Başarının, elde edilen kişisel sonuçlarla beraber, topluma sağladığı faydalarla ölçülmesi gerektiğine inandığımdan, elde edilen kazançları, ülkemiz ve insanlarımız yararına birer yatırıma dönüştürmeyi, her zaman bir vazife addettim. Bu yönde pek çok arzu ve hedefimin birer birer gerçekleştiğini görebildiğim için son derece mutluyum."

Kurduğum fabrikalarda makinelerin arasında dolaşarak çıkardıkları sesleri dinlemek, sabah akşam işyerine gelen takım arkadaşlarımı seyrederek ailemin gün geçtikçe çoğaldığını görmek, bana büyük bir mutluluk verdi. İşe başlayan çalışanımın evlendiğini, çocuğu olduğunu, torunlarını gezdirmek amacıyla fabrikaya getirdiğini gördüm ve anladım ki bir insanın yapacağı en anlamlı işlerden biri iş olanakları yaratmak."

Çocukken ‘Baba ekmek parası kazanmaya gitti’ lafını o kadar çok duymuştuk ki ekmek; artık bir değer olmuştu bizim için. Yolda ekmek gördüğümüzde kesinlikle üzerine basmaz, eğilip alır ve bir yere koyardık. Üstelik etrafımızda bize bu şekilde yapmamızı söyleyen veya ekmeğe bastığımızda cezalandıran da yoktu. O zaman anladım ki bir şeyi değer haline getirdiğinizde kontrol etmenize gerek kalmıyor. Bu nedenle şirketinizin değerleri web sitenizde yazmakla kalmasın; onları gerçekten bir değer haline getirin, tıpkı ekmek gibi."

Ömrüm boyunca hep büyük düşündüm. Eczanem varken ilaç üretmeyi hedefledim ve gerçekleştirdim. Yaşım 80 ‘i aştı, yeni faaliyete geçen şirketimizin hızla hak ettiği yeri alarak, global bir ilaç üreticisi olacağımıza inanıyorum."

Size ‘Yapamazsın’ dediklerinde beni hatırlayın, büyük düşünün, hayal edin. Aklınızda olsun, dünyada hiçbir şey üzerinde çalışılmadan kolaylıkla elde edilemiyor. Azimle çalışkanlık birleştiğinde yapılamayacak bir iş olmadığını, ehil ve dürüst insanlarla çalışmanın başarıdaki önemini özellikle belirtmek isterim."

20. yüzyılda işler daha yavaş işlerdi ama artık 21. yüzyıldayız, her şey çok hızlı, yavaşlayan kaybediyor. Yanlış kurumsallaşma politikaları ile işleri yavaşlatmayın. Değişen şartlara uyum gösterip anında doğru kararlar alıp harekete geçebilin."

Herhangi bir sorunun çözümünde, sorun evde ise ailenizin, çalışma hayatında ise birlikte çalıştığınız mesai arkadaşlarınızın fikirlerini alın, görüşlerini sorun. Unutmayın hiçbirimiz hepimiz kadar akıllı değiliz."

Follow us: